Historia Parafii

Krótka Historia Parafii – Pomnika Biskupa Franciszka Hodura

Pierwsze nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego w Libiążu (Żarkach – Moczydle) odbyło się w Remizie Strażackiej. Niespełna miesiąc później Parafia została erygowana dekretem z dnia 16 sierpnia 1961 roku pod wezwaniem „Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

Przez pierwsze lata istnienia parafii wierni spotykali się w kaplicy parafialnej, mieszczącej się w domu prywatnym przy ulicy Krakowskiej.

11

Pierwszym duszpasterzem wspólnoty został ks. prob. Eryk Cetlawa, pełniący tę funkcję do września 1964 roku.

12

20 września 1964 roku spełniło się marzenie wielu Polaków. Tego dnia poświęcono plac pod budowę Kościoła – pomnika ku czci wielkiego Polaka i Biskupa Franciszka Hodura.

08

W tym też roku mianowany został na stanowisko proboszcza ks. Aleksander Smętek. 24 sierpnia 1966 roku Pierwszy Biskup Kościoła PNKK Leon Grochowski wmurował kamień węgielny pod budowę Kościoła.

2

Prace rozpoczęły się w lutym 1971 roku.

1

15 czerwca przystąpiono do betonowania ścian kościoła.

3

Następnie stawiano rusztowanie pod wieżę Kościoła.

4

Na tym zdjęciu widać budowę zakrystii (widok z chóru).

5

Przystąpiono do montażu dachu.

09

5 września 1971 roku parafia obchodziła uroczystość 10-lecia.
W tym czasie budowa była już mocno zaawansowana.

6

Dach został przykryty.

10

23 listopada odbyło się uroczyste poświęcenie Kościoła. Na tę uroczystość przybyło ponad 20 księży, 170 gości z USA, wierni z wielu krajowych parafii, w sumie około 2500 osób.

Kościół powstał dzięki ofiarom złożonym przez Polonię amerykańską – wiernych Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Polonia chciała w ten sposób podziękować Bogu za dzieło ks. biskupa Franciszka Hodura.

SCN_0011[2]

Ksiądz proboszcz Aleksander Smętek – zdjęcie po jednej z uroczystości z lat 90-tych.

W styczniu 2010 roku, po 46 latach pracy w parafii, umarł jej budowniczy ks. proboszcz Aleksander Smętek. Po zmarłym księdzu mianowano na to stanowisko ks. Kamila Korpika. Ksiądz Kamil postawił na dynamiczny rozwój parafii. Od 4 lat intensywnie przeprowadzane są prace remontowe.

20

Co najważniejsze liczba wiernych zwiększa się każdego roku, co najbardziej cieszy, ponieważ Kościół to ludzie, którzy żyją swoją głęboką wiarą i pragną tworzyć żywą wspólnotę.

46Remont schodów do Kościoła wykonany przez sympatyków z OSP w Moczydle oraz parafian. Schody ufundowali parafianie.

Kościół w Libiążu (Żarkach – Moczydle) jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest pomnikiem. Ten Kościół jest wyjątkowy, ponieważ na tym terenie urodził się Biskup Franciszek Hodur. Tu dojrzewał, tu rodziła się jego wrażliwość, kształtowała myśl patriotyczna, tutaj spotykał się z ciężko pracującymi chłopami i robotnikami. I to im – ludziom pracy – poświęcił się za oceanem, walcząc o ich prawa, godność, walcząc przed wynarodowieniem i upokorzeniem.

21 września parafia obchodziła swoje 50 urodziny.

50 lat

Na tą uroczystość przyjechali duchowni, wierni oraz sympatycy z Polski i zagranicy m.in goście z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie. Nastąpiło uroczyste otwarcie drogi prowadzącej do Kościoła im. Biskupa Franciszka Hodura.

droga

Zdjęcia z tej uroczystości dostępne są na naszej stronie w zakładce GALERIA.

komunia 50 lecie

SONY DSC

Prace przed uroczystościami zostały opisane w gazetce parafialnej „WIEŚCI PARAFIALNE” – wydanie 6, które również dostępne jest na naszej stronie w zakładce GAZETKA.

SONY DSC

Zdjęcie z gośćmi z PNKK w USA i Kanadzie, Jego Ekscelencją Pierwszym Biskupem Anthonym Mikowsky wraz z małżonką, wiernymi oraz przedstawicielami Polsko-Narodowej „Spójni” na czele z panią Prezes Irene Jugan.

SONY DSC

Zdjęcie proboszcza ks. Kamila wraz z Państwem Bernadettą i Zbigniewem Balsam.
Dziękuję za pomoc zarówno w sprawach remontowych, jak i organizacyjnych.
Pan Zbigniew Balsam jest Przewodniczącym Rady Parafialnej.

DSC_0874

W naszej parafii organistą jest Pan Bronisław Kosobudzki z Trzebini (na zdjęciu po prawej).
Po lewej oddany naszej parafii pan Józef Zegarmistrz.